PMKI a facebook-on
Elérhetőségek
Cím: 2370 Dabas, Szt.          István u. 58.
Telefon/fax: 233-6910
E-mail: pmki@pmkult.hu

csik

Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár átadta az idei közművelődési és közgyűjteményi díjakat
2010. október 22-én a Néprajzi Múzeum aulájában Szőcs Géza kulturális államtitkár átadta - dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter nevében – a kiemelkedő teljesítményt nyújtó muzeológusoknak, könyvtárosoknak, levéltárosoknak és közművelődési szakembereknek a szakma legmagasabb kitüntetéseit.

A 2010-es közgyűjteményi és közművelődési díjazottak névsora

Móra Ferenc-díjjal tüntették ki Tari János, V. Fodor Zsuzsa, Kárpáti László, Kovács Ida és Csobádi József muzeológusokat. Pauler Gyula-díjjal jutalmazták Petrik Jánosné Vámos Ida, Fazekas István, Rácz György és Erdész Ádám levéltárosokat. A miniszter Szinnyei József-díjat adományozott Bondor Erika, Fehérváry Klára, Hangodi Ágnes, Lászlóné Nagy Ilona, Mender Tiborné és Pálvölgyi Mihály könyvtárosoknak. Széchényi Ferenc-díjat vehetett át a közgyűjteményi területen dolgozó Viga Gyula, Darkó Jenő, Tárnoki Judit, Szegediné Kozák Mária, Sebestyén György és Pál Antal Sándor.

A miniszter Bessenyei György-díjat adományozott Bárdos Ferenc, Csatlósné Komáromi Katalin, Neufeld Györgyné, Orcsik Ferenc, Ódor Katalin és Tóthné Klagyivik Ágnes közművelődési szakembereknek.

Wlassics Gyula-díjat kapott Bali János, Béresné Kollár Éva, Dunainé Pszota Mária, Gergye Rezső, Harasztosi Sándor, Hegedűs Ágnes, Iványi Károlyné, Kádár Imréné, Koncz Margit, Kövesi Péterné, Nagyné Váradi Anna, Palásti Béla, Pappné Szalka Magdolna, Sipos Imre, Surinásné Tóth Olga, Szabó Imre, Szentpéteriné Zeller Edit, Takács Gábor.

Szőcs Géza és Kálnoki-Gyöngyössy Márton helyettes államtitkár dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter megbízásából Életfa-díjat adott át Budai Ilona népdalénekesnek, Kobzos Kiss Tamás művésztanárnak, valamint Lengyelfi Miklósnak, a Magyar Televízió nyugalmazott szerkesztőjének.

Csángó Kultúráért Díjban részesült Halász Péter a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus nyugalmazott főtanácsosa, csángókutató.

A miniszter Népművészet Ifjú Mestere díjban részesíti Navratil Andrea népdalénekest, Farkas Tamás néptáncost, Bolya Dániel furulyást, Appelshoffer János néptáncost, Endrődi Judit citerást, Szabó Sándor néptáncost, Hajdú Zsuzsanna néptáncost, Benő Tamás bőrművest, Haszmann Gabriella népi bútorművest, Dede Orsolya gyapjúszövőt, Szántó Szabolcs késest, Balogh Ildikó tojásfestőt, Kádár Barbara fazekast, Bereczné Lázár Nóra tojásfestőt, valamint Farkas Túri Enikő nemezkészítőt.

A Köztársasági Elnök és a Nemzeti Erőforrás Miniszter megbízásából nemzeti ünnepünk, október 23-a alkalmából kimagasló színvonalú tevékenységért átadták a a MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ÉRDEMREND tisztikeresztje kitüntetést kapja:

Dr. Bernáth Árpád, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi tanára,
Csabai Edvin, 17-szeres kajak-kenu világbajnok,
Gombos Katalin színművész, Érdemes Művész,
(Egészségi okok miatt a kitüntetését gyermekei: Sinkovits Marianne és Sinkovits-Vitay András veszik át.)
Dr. Imre László akadémikus, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára,
Dr. Kosztolányi György akadémikus, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára,
Kulcsár Gergely olimpiai ezüstérmes gerelyhajító, edző,
Dr. Madácsy László, a Semmelweis Egyetem nyugalmazott egyetemi tanára,
Sillye Jenő zeneszerző, egyházi zenész,
Wegenast Róbert díszlettervező, festőművész;
 
a MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ÉRDEMREND lovagkeresztje kitüntetést kapja:

Babella László, a Váci Hajó Sport Egyesület edzője,
Beszprémy Katalin népművész, a Hagyományok Háza tárvezetője,
Csákváry Ferenc, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténelmi Közlemények Szerkesztősége főszerkesztője,
Dr. Dinya Zoltán, a Nyíregyházi Főiskola egyetemi tanára,
Dobra János, a Budapest Tomkins Énekegyüttes művészeti vezetője, Liszt Ferenc-díjas karmester,
Dr. Faust Dezső, a Szent István Egyetem professor emeritusa,
Dr. Fischer Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem intézetigazgató egyetemi tanára, 
    (Külföldi útja miatt a kitüntetést a lánya veszi át.) 
Frank Mária gordonkaművész,
Hajdu Ráfis János, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatóság tiszteletbeli örökös múzeumigazgatója, a mezőkövesdi Mezőgazdasági Gépmúzeum alapítója,
Dr. Honfi László, az Eszterházy Károly Főiskola tanszékvezető főiskolai tanára, a Testnevelési és Sporttudományi Intézet igazgatója,
Dr. Kocsis László, a Pannon Egyetem dékán-helyettese, tanszékvezető egyetemi tanára,
Dr. Koncz Gábor, a Magyar Kultúra Alapítvány igazgatója,
Dr. Körmendi Sándor, a Kaposvári Egyetem Állattudományi Kar tanszékvezető egyetemi docense,
Lengyel Pál, a Harlekin Bábszínház igazgató-főrendezője,
Páter Kiss Ulrich jezsuita atya, a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium rektora,
Dr. Padisák Judit, a Pannon Egyetem intézetigazgató egyetemi tanára,
Dr. Ringler András, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi docense,
Dr. Rohály Gábor borászati publicista, nyugalmazott orvos,
Strausz Kálmán, a Honvéd Férfikar vezető karnagya, művészeti vezető,
Szenti Tibor néprajzkutató, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata művészeti tanácsadója,
Dr. Tóth József, a Fővárosi Önkormányzat Heim Pál Gyermekkórház gyermekurológusa, nyugalmazott főorvos,
Dr. Varga Ferenc, a Nyugat-magyarországi Egyetem professor emeritusa,
Dr. Vígh László mesteredző, Magyar Zoltán edzője, a Magyar Testnevelési Egyetem nyugalmazott tanára;
 
a MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ARANY ÉRDEMKERESZT a MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ARANY ÉRDEMKERESZT kitüntetést kapja:

Béres Györgyné, a II. kerületi Szabó Lőrinc Két Tannyelvű Általános Iskola és Gimnázium mentor tanára,
Dr. Brückner Huba, a Fulbright Magyar-Amerikai Oktatási Csereprogram Bizottság vezetője,
Dr. Egedy Gergely, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezető, egyetemi tanár,
Hadzsikosztova Gabriella, a Bolgár Művelődési és Kulturális Nonprofit Kft. színházművészeti vezetője,
Karikó Teréz, a Szegedi Nemzeti Színház Liszt Ferenc-díjas magánénekese, énekmester,
Laurencz László kézilabda szakedző, mesteredző,
Dr. Mády Ferenc, a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinika ortopéd, traumatológus és kézsebész szakorvosa,
Mezey Béla, a Magyar Állami Operaház fotóművésze,
Dr. Nemes Zoltán, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára,
Nemesné Antal Magdolna, a III. kerületi Szent Miklós Általános Iskola, Diákotthon és Gyermekotthon igazgatóhelyettese,
Dr. P. Tóth Béláné, a Szentendrei Református Gimnázium nyugalmazott igazgatója,
Rozgonyi Éva Liszt Ferenc-díjas karnagy, a Szegedi Tudományegyetem Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskola tanára,
Dr. Simon László, az ELTE professor emeritus,
Szelényi Géza, a veszprémi Jendrassik-Venesz Középiskola és Szakiskola igazgatója;
 
a MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI EZÜST ÉRDEMKERESZT kitüntetést kapja:

Bognár Ferencné, a Közgyűjteményi Ellátó Szervezet gazdasági osztályvezetője,
Bókai Mária színművész,
Brandtmüller István, a Dél-dunántúli Regionális Egészségbiztosítási Pénztár szolgáltatási igazgatóhelyettese, kirendeltségvezető,
Csenky László, a Nemzeti Táncszínház színpadmestere,
Eperjessy Katalin, a II. kerületi Than Károly Ökoiskola Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola tanára,
Dr. Farkasné Dr. Fekete Mária, a Szent István Egyetem egyetemi docense,
Förster Zsuzsanna, a Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit Kft. Fővárosi Nagycirkusz gazdasági vezetője,
Gonda Attila, a XII. kerületi Hegyvidéki Önkormányzat Polgármesteri Hivatal Oktatási és Közművelődési Iroda közművelődési referense,
Gresó Erzsébet, a Szegedi Tudományegyetem Rektori Hivatala nyugalmazott osztályvezetője,
Haraszti Gábor, a Tájak-Korok-Múzeumok Egyesülete ügyvezető elnöke,
    (Egészségi okok miatt a kitüntetését később veszi át.)
Károly Sára, a XVII. kerületi Szabadság Sugárúti Általános Iskola iskolapszichológusa,
Kocsis István atlétika mesteredzőnek, a Szolnoki MÁV SE edzője, a Megyei Atlétikai Szövetség elnökhelyettes, a szolnoki Gépipari, Közlekedési Szakközép- és Szakiskola Baross Gábor Tagintézmény vezető testnevelő tanára,
Liszkay Mária, a Filharmónia Budapest Nonprofit Kft. fesztivál menedzsere,
Dr. Matos Lajos, a Fővárosi Önkormányzat Szent János Kórháza Kardiológiai Járóbeteg Szakrendelés kardiológus szakorvosa,
Molnár Tamás, a gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium igazgató-helyettese,
Dr. Oláh Lajos, a XV. kerületi Deák Ferenc utcai Háziorvosi Rendelő háziorvosa,
Pál István népzenész, a Hagyományok Háza Magyar Állami Népi Együttes zenekarvezető prímása,
Sterbinszky László Liszt Ferenc-díjas balettművész, a Magyar Állami Operaház balettmestere,
Szabó Lajos, a Rajkó Művészegyüttes szólamvezető csellistája,
Tantalics Béla lenti nyugalmazott tanár, a Honismereti Egyesület titkárának, a Lenti - Rákóczi Szövetség tiszteletbeli elnöke,
Várnagy Attila, a Filharmónia Dél-Dunántúli Nonprofit Kft. volt ügyvezető igazgatója,
Zalán Györgyné, a taksonyi Taksony Vezér Német Nemzetiségi Általános Iskola igazgató-helyettese;
 
a MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI BRONZ ÉRDEMKERESZT kitüntetéseket kitüntetést kapja:

Bieber Ferenc soroksári hagyományőrző,
Jankovits Jenő, a gyöngyösi Mátra Művelődési Központ művészeti együttes vezetője,
Kiss Istvánné, az egri Hunyadi Mátyás Általános Iskola tanítója.

A nemzeti erőforrás miniszter Posztumusz Magyar Sportért Életmű-díjat adományoz a közelmúltban a Mount Everesten elhunyt Várkonyi László hegymászó részére.  (A díjat felesége, Várkonyi Beáta veszi át.)
 A díjat Czene Attila sportért felelős államtitkár adta át.  
 
A kitüntetettek között a kultúra, közművelődés számos kiválóságának nevét fedezhetjük fel. Többek között magas állami elismerésben részesült: Beszprémy Katalin népművész, a Hagyományok Háza tárvezetője, Dr. Koncz Gábor, a Magyar Kultúra Alapítvány igazgatója, Gonda Attila, a XII. kerületi Hegyvidéki Önkormányzat Polgármesteri Hivatal Oktatási és Közművelődési Iroda közművelődési referense, Pál István népzenész, a Hagyományok Háza Magyar Állami Népi Együttes zenekarvezető prímása.


 

Forrás:HÍrközpont Kormányzati Portál, Kultúra.hu, Erikanet

 
csik
rss RSS hírolvasó
csik
Dokumentumtár
csik
Kiadványaink
Közművelődési Információk
Hirdetés
megjelentek legújabb kiadványaink
Hirdetés
Hirdetés
 
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés